Yara izi Olmadan Saç Ekimi

Yara izi olmadan saç ekimi işlemi günümüzde yapılan operasyonlarda kalıcı yara izleri oluşmadan, saç ektirme işleminin gerçekleştirilmesi mümkün olmuştur. Ancak bunu gerçekleştirebilmek için, tüm operasyonun bir plan doğrultusunda ilerletilmesi gerekmektedir.

Fue saç ekim operasyonunda kalıcı yara izlerinin oluşmaması için, operasyonun her bölümünde ayrıntılara dikkat etmek gerekmektedir. İlk aşama olan verici donör bölgelerden kökler alınırken, kökleri almaya yardımcı mikro motor ucunun çok dikkatli seçilmesi gerekmektedir. Mikro motor ucunun verici donör bölgelerdeki hedeflenen kökler ile aynı boyda ve kalınlıkta olmasına çok özen gösterilmelidir. Bu sayede verici donör bölgelere gerektiği kadar işlem uygulanıp, kalıcı yara izleri riskinden uzaklaşılmış olmaktadır.

İkinci aşama alınan köklerin yerleştirileceği kanalların açılması işlemidir. Bu aşamada kanallar hastanın saç yönlerine göre açılarak, daha doğal bir sonucun ortaya çıkmasını desteklemektedir. Kanallar açılırken kalıcı yara izlerinin oluşmaması içinde, kanal açıcı ucunun verici donör bölgelerden alınan köklerin boyu ve kalınlığı ile aynı seçilmesi önemlidir. Bu sayede ekim yapılacak bölgede kalıcı yara izleri oluşması engellenecek ve köklerin deriye daha iyi adapte olması ile iyileşme süresi kısalacaktır.

Üçüncü ve son aşama köklerin ekilmesi işlemidir. Burada kökler ekilirken açılan kanalları büyütmemek için daha ince saç ekim pensetleri kullanılmalıdır. Açılan kanallar bu sayede genişlemeyecek ve kökün deriye daha kolay girmesine yardımcı olacaktır.

Yara izi olmadan saç ekimi operasyonu bittikten sonra yapılan pansumanında doğru şekilde yapılması önemlidir. Ekilen kökler teker teker doğru bir şekilde deriye oturup, oturmadığına bakılır. Her şeyden emin olunduktan sonra köklerin alındığı verici donör bölge (https://www.aytugluhairtrans.com/verici-donor-bolge-yetersizligi/) özel bir krem sürülerek kapatılır. Operasyonun durumuna göre iki gün içerisinde pansuman açılır ve ilk yıkama gerçekleşir.

Kalıcı yara izi kalmaması için operasyondan sonra neler yapılmalıdır?

Operasyon esnasında tüm detaylara dikkat edildikten sonra, hastanın da operasyondan sonra dikkat etmesi gereken bazı konular vardır. Hastanın bir hafta boyunca kafa bölgesine kesinlikle darbe almaması gerekmektedir. Darbe alındığı durumlarda, kökler zarar görerek kalıcı yara izlerinin oluşması muhtemeldir. Bir ila iki gün işlem gören bölge mikrop kapmaması için tozlu ve pis ortamlardan uzak durulması önemlidir. Mikrop kapılması durumunda istenmeyen yaraların oluşması ve saç kaybı yaşanması muhtemeldir.