Saç Ekiminde Seans Aralıkları

Saç ekiminde seans aralıkları belirlenmesi için donör bölgeler yetersiz ise ikinci bir seansa ihtiyaç duyulabilmektedir. Bu durumun olup olmadığı ilk operasyon öncesi yapılan saç analizi muayenesi ile belirlenebilmektedir.

Köklerin yetersiz olduğu durumlarda ilk seans yapıldıktan sonra ikinci seansın gerçekleşebilmesi için 8 ay ile 12 ay arasında bir zamanın geçmesi önerilmektedir. Bu zaman içerisinde donör bölgelerin tam anlamı ile verim verebilecek düzeye gelmesi hedeflenir. Yapılan kontroller ve bakımlar ile bu süreler daha aşağılara çekilebilmektedir.

Saç ekimine başvuran bir kişinin operasyon hakkında iyi ya da kötü bütün bilgileri edinmesi önemlidir. Yapılan analizlerin sonuçları çok iyi değerlendirilmeli ve hasta beklentisinin karşılanıp karşılanamayacağı konusu iyi belirlenmelidir.

İlk seanstan sonra ikinci seansın yapılması zorunlu değildir. Bu tamamen hastanın beklentisine kalmış bir durumdur. Hasta ilk seansta beklediği sonucu almışsa ikinci seans yerine bakımlar ile saçları daha da güçlendirmek yoluna gidilebilmektedir.

Saç ekiminde seans aralıkları, 2 seans olarak karar verilen hastalar ikinci seansa kadar bazı bakımları uygulaması hem kök kalitesi açısından hem de iyileşmenin hızlı gelişmesi açısından yarar sağlayacaktır. Bu uygulanacak bakımlar kişiye özel olup ekim planlamasına göre değişiklik göstermektedir. Yapılan bakımların uygulaması gayet basit ve günlük hayatı etkilemeyecek türden bakımlardır.

Tek seansta en fazla kaç kök ekilebilmektedir?

Ekilecek kök miktarı tamamen hastanın saç yapısına bağlıdır. Donör bölgelerde gözle görülür seyrelme yaşanmadan maksimum sayıda kök almak mümkündür. Donör bölgelerde seyrelme yaşanması saç ekimi operasyonunu başarısız kılacaktır. Doğal görünümün yakalanabilmesi için dengeli bir operasyon gerçekleştirilmesi şarttır.

İkinci seans ilk seansta ekilen köklere zarar verir mi?

İkinci seans gerçekleşirken plana bağlı kalındığında eski ekilen saçlara zarar verilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Gelişigüzel ve bir planlamaya bağlı kalınmadan yapılan işlem her durumda olduğu gibi saç ekiminde de istenmeyen sonuçlara davetiye çıkartabilmektedir.

Saç ekme ister tek seansta ister birden fazla seansta yapılsın doğru sonuçların yakalanabilmesi için bir düzen ve plan içinde işlemin gerçekleşmesi hem doğallığın yakalanmasında hem de var olan saçların zarar görmemesi adına önemli bir detaydır.