Saç Dökülmesinin Sebepleri ve Tedavisi

Saç dökülmesinin sebepleri, günümüzde oldukça sık karşılaşılan bir problem haline gelmiştir. Yediğimiz yemekler, içtiğimiz içecekler, stres, genetik yapı ve hatalı bakımların saça uygulanması gibi birçok sebepten dolayı saç kayıpları yaşanabilmektedir.

Saç dökülmesi normal şartlarda her gün gerçekleşmektedir. Ancak bu dökülme normal olarak her insanda olduğu gibi bir dökülmemi yoksa kelliğe neden olacak bir dökülmemi bunun araştırılması gerekmektedir. Normal olarak gün içerisinde ortalama elli yüz tel kadar saç dökülmektedir. Ancak bu dökülme kök kısmından değil tel kopması şeklinde olmaktadır. Eğer bu dökülme kök kısmından ve kalıcı oluyorsa tedavi için bir doktora başvurulması gerekmektedir.

saç dökülmesinin sebepleri

saç dökülmesinin sebepleri ve tedavisi hakkında bilgiler.

Saç dökülmesinin sebepleri hakkında en önemli faktörlerinden biri olan genetik yapı ise, ne yazık ki önüne geçilmesi zor bir durumdur. Aile ve akrabalarda saç dökülmesi yoğun bir şekilde yaşanıyorsa, günlük hayattaki strese de bağlı olarak kişide saç kayıpları yaşanabilmektedir. Bu duruma erken tedavi ile dökülme riskini en aza indirmek gerekmektedir.

Kullanılan bakım ürünleri ve saç şekillendiricileri dikkatli kullanıldığında saça zarar vermediği aksine saçları güçlendirdiği görülmektedir. Saça yapılan bakımlar kişiye özgü olmalıdır. Yapılan bazı testler sonucunda kişiye hangi bakımların iyi geldiği tespit edilip o şekilde bakım uygulanması gerekmektedir.

Saça sürülen saç şekillendiricileri deriye temas etmemeli saçın üstünden sürülmelidir. Gece yatmadan saç muhakkak yıkanmalı gece terleme ile akışkan hale gelen saç şekillendiricilerin deriyi havasız bırakmaması sağlanmalıdır.

Ne yazık ki günümüzde hormonsal gıdaların saçlara zararı olduğu gibi tüm vücuda zararı olduğu gözlemlenmektedir. Bu sebeple doğal gıdaların daha çok tüketilmesi vücudun dengesini bozmamakta ve daha sağlıklı bir birey olma yolunda ilerlemeyi desteklemektedir.

Saç dökülmesini Durdurabilmek İçin Nasıl Bir Yol İzlenmelidir?

İlk öncelikle saç dökülmesi neden kaynaklanıyor onu tespit etmek gerekmektedir. Bazı hormon testlerinin yapılması, saç analizinin (https://www.aytugluhairtrans.com/sac-ekimi-analizi-nedir/) yapılması ve günlük hatta nasıl bir yaşayış tarzının olduğu gibi en ince noktaların araştırılması gerekmektedir. Bu sonuçlar çerçevesinde nelerin yapılacağı konusu doktor tarafından ayrıntılı olarak belirlenmelidir.

Saç dökülmesi gerçekleştiğinde günümüzde yapılan en büyük hata bir doktora başvurulmadan başkasına iyi geldiği düşünülen ürünlerin temin edilip kullanılmaya başlanmasıdır. Bu riskli bir durumdur. Saç kayıplarına bile yol açabilmektedir. Her kişinin hormon yapısına ve dökülme nedenine göre farklı bakımların yapılması önemlidir. Facebook sayfamızı ziyaret ederek, yeni makalelerimizden haberdar olabilirsiniz.