Açılış Saatleri : 09:00 - 18:30
  iletişim : +90 216 688 59 55

Blog

burun estetiğinde teknik seçimi

Burun Estetiğinde Teknik Seçimi

aytuglu

Burun estetiğinde teknik seçimi  için gelen hastalarda, çok çeşitli problemler bulunabilmekte. Bu da, o kişiye özgü arzu edilen sonucu elde edebilmek için, ona özgü probleme yönelik doğru tekniğin seçiminin önemini ortaya koymaktadır. Burunun ihtiyacına göre küçültmemi, Desteklememi veya sadece konturumu düzeltilmesinin gerektiği tespit edilerek, ne yapılması gerektiği kararlaştırılmalıdır. Bu sayede, hastanın istediği estetik ve doğal sonucun elde edilmesindeki en önemli aşama belirlenmiş olur.

Burnun ihtiyacına göre hangi teknik seçilmelidir?

Burun estetiğinde teknik seçimi : İlk etapta hastanın kemik ve kıkırdak yapısı değerlendirilerek, kemer ve burun ucu ile kanat yapıları değerlendirilir. Yüz kemik yapılarına oranları karşılaştırılır. Eğer yüz kemik oranları ile burun kemik oranında denge var ise, kemik yapıda sadece geçiş sağlama amacı ile hafif revizyon yeterli olacaktır. O zaman kıkırdak ve yumuşak dokudaki fazlalıklar gereği kadar alınıp, arzulanan sonucu yansıtacak şekilde yeniden şekillendirilir.

Kemik yapıda farklılıklar var ise yüz kemik yapısı ile doğru oranı oluşturacak şekilde kemik fazlası alınıp, yüz kemikleri ile uyumu sağlanır. Yumuşak doku ve kıkırdak dokuda oranı sağlayacak ve estetik görünümü yansıtacak şekilde düzeltilir.

Sorun sadece burun ucunda veya kanatlarda ise, sorunu giderecek şekilde burun ucunun desteğe mi yoksa doku fazlası varda giderilmeye mi ihtiyacı olduğu önceden yapılan muayenede belirlenir. Bu plan doğrultusunda fazla olan dokular çıkarılıp, yüzün altın oranına göre burun ucu yeni formuna eriştirilir.

Eğer eksiklik var ise; ihtiyaç duyduğu destek dokular, ihtiyacın olduğu bölümlere konulmak sureti ile arzu edilen estetik sonuca ulaşılır.

Burun kanat genişliği var ise; burun altın oranı yansıtacak şekilde kanatların ne kadar daraltılması gerektiği planlanır. Planlandığı şekilde daraltılan burun kanatları ile yüz uyumu sağlanır. Böylece arzu edilen estetik sonuç elde edilmiş olur.

Kolumella denilen burun delikleri arasındaki orta kısımda kısalık varsa; burnun estetik görünümünde ve açısında ciddi sorun yaratır. Fazla ise küçültmek, eksik ise doku desteği ile doğru yükseklik ve açıyı elde edilinceye kadar doku desteği ile desteklemek gerekecektir.

Burun estetiğinde hangi tekniğin belirleneceği; önce burunun neye ihtiyacının olduğunun doğru tespit edilmesine bağlıdır. Bu belirlemede ise yüz oranları altın önem taşır. Eğer iyi bir planlama ile doğru tespitler yapılmış ve bu planlar iyi bir şekilde uygulanmışsa, sonuçta planlanan gibi arzu edileni yansıtacaktır.

Tabi ki ameliyatın sonuç üzerinde olan etkisi kadar, sonraki süreçte ameliyat sonrası bakımı ve takibi de alınan sonucun korunmasında bir o adar önemlidir.

Devamını Oku
kadınlarda saç ekimi

Kadınlarda Saç Ekimi

aytuglu

Kadınlarda saç ekimi konusu, erkeklerin en büyük sorunlarından biri olan saç kaybı, günümüzde kadınlarında sorunu olmaya başlamıştır. Bu sorun erkeklere nazaran, kadınlarda daha büyük moral bozukluklarına sebebiyet verebilmektedir.

Kadınlarda saç ekimi, erkeklerde olduğu gibi aynı yöntemlerle yapılmaktadır. Ancak genel olarak, kadınların saçları erkeklerin saçlarına oranla daha zayıf olduğundan, konuyu daha dikkatli ele almak gerekmektedir.

Kadınlarda saç ekimi erkeklere yapılan işlemle aynı olmasına karşın, biraz daha çaba isteyen bir işlemdir. Sebebi; erkeklerde sakal, göğüs, kol, bacak ve sırt bölgelerinde kıllar bulunurken, bu durum kadınlarda gözükmemektedir. Bu sebeple kadınların sadece ense bölgesinden saçların alınması gerekmektedir. Erkeklerde köklerin alındığı verici donör bölgeler birden fazlayken, kadınlarda sadece bir yerden kökler alınabilmektedir. Buda operasyonun gidişatını etkileyen büyük sorunlardan bir tanesidir.

Saç ekim öncesi saç analizi ile; ne tip bir dökülmenin olduğu, deri yapısı, saç kalitesi ve kadınlarda tek verici donör bölge olan ense bölgesinin, operasyonu destekleyip desteklemediği gibi bilgiler ayrıntılı incelenir. Bu incelemeler sonucunda, nelerin yapılacağı konusu hastaya eksiksiz olarak anlatılması gerekmektedir.

Ense bölgesinden kökler alındığından, ense bölgesi mecburen tıraş edilir. Ensenin alt bölgelerinde istenilen kök yapısı bulunuyorsa, bu kadınlar için bu artı bir durumdur. Ensenin alt bölgesi tıraş edilir ve saç uzunsa tıraş edilen bölgenin kamuflesi sağlanmaktadır. Ancak bazı operasyonlarda, kadınlarında erkekler gibi saçı üç numaraya kesilmesi gerekmektedir. Bu durum kadınların pek hoşuna gitmemektedir. Bu sebeple saç kaybı bölgesel ise, ense bölgesi sadece tıraş edilir. Ancak saç kaybı çok fazla ve iç bölgelerde çok fazla saç ekilecek bölüm varsa, saçın tamamının tıraş edilmesi önerilir.

Operasyon sonrası bakımlar nasıl yapılmalıdır?

Her kişiye göre ayrı bakım yapılmaktadır. Bu kadın veya erkek olarak ikiye ayrılmaz. Saçın yapısı, operasyonun büyüklüğü ve deri yapısı gibi durumların bir araya gelerek, oluşturulan planlama ile bakımlar önerilir. Bu bakımların yapılması zorunlu değildir. Ancak sonuca daha hızlı ulaşılması adına önemli bakımlardır.

Saç ektirme doğru koşullar ve doğru planlama ile; ister kadınlarda olsun, ister erkeklerde aynı sonuçları vermektedir. Saç analizinin doğru ve eksiksiz yapılması, hangi sonuçlara ulaşılacağına yol göstermektedir. Bu sebeple hiçbir ayrıntı atlanılmadan, operasyonun gerçekleşmesi gerekmektedir. Facebook sayfamızdan bizi takip edin lütfen.

Devamını Oku
Saç bakımı

Saç Bakımı

aytuglu

Saç bakımı ; saçların istenilen kaliteye ve sıklığa gelmesini amaçlamak için çeşitli ilaçlar, formüller ve kürler ile yapılan bir uygulamadır. Saç bakımlarından doğru neticeler alabilmek için, kişinin saç yapısına ve deri yapısına göre özel bakımlar uygulanmalıdır.

Saç ekimi sonrası ve öncesi bazı bakımların yapılması, operasyonun başarısını pozitif olarak doğrudan etkileyebilmektedir. Operasyon öncesi saç analizi ile saçların son durumları, kaliteleri ve deri yapısı detaylı olarak incelenir. Bu incelemeler sonucunda saçların operasyona uygun olup olmadığı incelenir. Operasyona uygun olan saçların bakıma ihtiyacı yoktur. Ancak hasta bakım yapmak istiyorsa bir sakıncası yoktur. Hastaya saç ve deri yapısına göre bakımlar önerilir.

Analiz sonuçlarına göre hastanın saçları operasyona uygun değilse, bakım yapılması şarttır. Bakım yapılmadan operasyonun gerçekleştirilmesi doğru değildir. Sonradan yaşanabilecek hayal kırıklıklarını önlemek için, saçlar istenilen kaliteye geldiğinde operasyona başlanmalıdır.

Operasyon sonrası önerilen bakımların yapılması, planlanan sonuçlara daha çabuk ulaşılmasında ve hasta beklentisinin karşılanmasında oldukça önemlidir. Operasyon sonrası yapılan bakımlar hastanın saç yapısına, deri yapısına, operasyonun tekniğine ve nasıl bir operasyon gerçekleştiğine göre değişiklik göstermektedir. Her hastaya aynı bakımların uygulanması pek doğru olmamaktadır. Bakımlar doğru teknik ve doğru planlama ile yapıldığında faydaları gözle görülmektedir.

Saç bakımı uygulanma süreleri ne kadardır?

Bakımlar kişiden kişiye göre değiştiğinden tam bir süre verilememektedir. Ortalama olarak altı ay kadar sürmektedir. Bu bakımlar günlük yaşantıyı etkilemeyecek şekilde uygulanır.

Bakım ürünleri nerelerden temin edilmelidir?

Doğal bitkiler ile hazırlanan formül şeklindeki bakım ürünleri, aktarlardan temin edilmesi tavsiye edilir. Diğer bakım ürünleri şampuan ve losyon tarzı bakım ürünlerinin eczanelerden temin edilmelidir. Eczane dışından alınan bakım ürünlerinin bandrollerinin olup olmadığına ve gerçek ürün olduğuna çok dikkat edilmelidir. Sahte ürünler geri dönüşü olmayan hayal kırıklıklarına sebebiyet vermektedir.

Saç bakımı basit gözükse de özüne inildiğinde planlanmanın ve doğru tedavinin uygulanması konusunda çok detaylı incelenmesi gereken bir konu olduğu açıktır. Ezbere yapılan tedaviler istenilen sonuçları vermeyebilmektedir. Bu sebeple kişiye özel tedavilerin uygulanması önemlidir. Hastanın saç yapısı, deri yapısı ve alerjik durumu gibi konular çok detaylı incelenmelidir.

Devamını Oku
kıvırcık ve dalgalı saçlara saç ektirme

Kıvırcık ve Dalgalı Saçlara Saç Ektirme

aytuglu

Kıvırcık ve dalgalı saçlara saç ektirme işlemi yapmak, düz saç yapılı hastalara göre değişiklikler göstermektedir. Köklerin deri altındaki tutunma açıları farklı olduğundan, kıvırcık ve dalgalı saçlara daha dikkatli yaklaşılması gerekmektedir.

İlk önce kıvırcık ve dalgalı saçlara saç ektirme işlemi saçların hangi boyutlarda kıvırcık olduğu analiz ile tespit edilmelidir. Bu analiz sonucuna göre deri altında saçın hangi açılar ile döndüğü tespiti yapılır. Bu açıların hesaplanması ve işlemin bu plan çerçevesinde devam ettirilmesi büyük önem taşımaktadır. Deri altından kökler alınırken açı hesabı yapılmaz ise büyük oranda kök kayıpları yaşanabilmekte ve saç ektirme öncesi planlanan kök sayısına ulaşılmasında büyük sıkıntılar yaşanabilmektedir. Bu sebeple kıvırcık saçlarda her ayrıntının iyi analiz edilmesi gerekmektedir.

Dalgalı saçlar kıvırcık saçlara göre deri altında daha hafif dönüş açılarına sahiptir. Yine aynı şekilde dalgalı saçlarında analiz ile hangi boyutlarda deri altındaki açıları incelenmelidir. Bu açılara göre planlanmanın yapılması ve operasyonun bu plan doğrultusunda ilerletilmesi gerekmektedir. Yine kıvırcık saçlarda olduğu gibi dalgalı saçlarda da açı hesabı yapılmaz ise kök alımı esnasında büyük kök kayıpları ve istenilen kök sayısına ulaşılamaması ihtimali yüksektir.

Dalgalı ve kıvırcık saçlar kısa kesildiğinde kendisini göstermeyebilmektedir. Bu sebeple her hastanın saç yapısı doğru bir şekilde incelenmesi ve bir plana sokulması gerekmektedir. Her hastanın saç yapısına göre operasyon planının çizilmesi olmazsa olmaz bir kuraldır.

Kıvırcık ve dalgalı saçlara saç ektirme yapılması saç yapısı değişir mi?

Hastanın saçı hangi yapıda ise ekildikten sonra yine aynı yapıda uzamaya başlayacaktır. Kıvırcık saçın düz olması ya da düz saçın kıvırcık olması gibi bir durum söz konusu değildir.

Kıvırcık saçların yönleri nasıl belirlenmelidir?

Saç ektirme operasyonunda hastanın saç yapısı nasıl olursa olsun, hastanın kendi doğal saç yönlerine göre kanalların açılması gerekmektedir. Bu kanallar açılmadan önce analiz planlamasının doğru yapılması, sonradan yaşanacak aksaklıkların önüne geçmektedir. Yanlış yön verilen saçlar doğal durmamakta ve operasyonun başarısını olumsuz etkilemektedir. Bu sebeple saç açılarının doğru hesaplanıp ona göre kanalların açılması gerekmektedir.

Devamını Oku