Saç Ekimi - Aytuğlu Hairtrans

Açılış Saatleri : 09:00 - 18:30
  iletişim : +90 216 688 59 55

Saç Ekimi

saç ekimi

Saç ekimi operasyonu, saç açıklığı gelişen kişilerde saçlarının tekrardan eski haline gelebilmesi için yapılan işlemdir. Bu operasyon kağıt üzerinde basit gözükse de bir cerrahi işlemdir ve atlanmaması gereken çok fazla detayı vardır. Operasyonun başarısı ya da başarısızlığı, bu detayların doğru uygulanmasından ya da uygulanamamasından geçmektedir.

Operasyona başlanmadan önce, hastanın saçları mutlaka analiz edilmelidir. Bu analiz işlemi elle ya da gözle yapılmamalıdır. Profesyonel bir şekilde analiz cihazı ile en ince ayrıntıların atlanılmadan yapılması gerekmektedir. Bu analizde saçların son durumları, köklerin kaliteleri, deri yapısı, kel bölgenin durumu ve verici donör bölgelerin durumları gibi bilgiler ayrıntılı bir şekilde ortaya çıkartılmalıdır. Çıkan sonuçlara ve saçın son durumuna göre; nelerin yapılabilip, nelerin yapılamayacağı konusu belirlenir. Bu bilgiler hasta ile eksiksiz paylaşılmalıdır.

Operasyon hastanın sağlığı açısından bir risk teşkil etmiyorsa ve analiz sonuçlarında belirlenen nelerin yapılabileceği konusu hastayı tatmin ediyorsa operasyona başlanmalıdır. Aksi durumlarda operasyonun yapılması sakıncalıdır. Kişi sağlının iyi bir görünümden her zaman daha değerli olduğunu unutmamak gerekmektedir. Hasta beklentisinin karşılanamayacağı durumlarda da, hasta psikolojisi için operasyona başlanmamalıdır.

Fue saç ekimi ( Fue yöntemi ) operasyonunda ilk önce verici donör bölgelerden kökler teker teker mikro motor yardımı ile alınır. Toplanan bu kökler dış ortamla temasları kesilerek, özel solüsyonlar içinde ekim zamanı gelene kadar bekletilir. Toplama işlemi bittikten sonra köklerin ekileceği kanalların açılması işlemi vardır. Burada kanallar hastanın doğal açılarına ve yönlerine göre teker teker açılarak, istenilen doğallığa ulaşılması amaçlanır. En son köklerin ekim aşaması vardır. Burada kökler belli bir sürede ekilecek miktarda solüsyon içinden çıkartılır ve yine teker teker ekim gerçekleşir. Hastanın saç durumuna göre, köklerin alınması işlemi ile kanalların açılması işleminin sırası değişebilmektedir.

Operasyonun istenilen sonuçların elde edilebilmesi için, hasta beklentisinin çok iyi bilinmesi gerekmektedir. Bu beklentiler verici donör bölgelerin durumuna ve kel bölgenin durumuna göre karşılanabiliyor mu? Yoksa karşılanamıyor mu? Bu soruların cevaplarının kesin suretle bilinmesi gerekmektedir. Yapılan saç analizi sonuçlarına dayanarak, doktorun eldeki imkânlara göre nelerin yapılabileceği konusu hastaya ayrıntılı bir şekilde anlatılmalıdır.

Saç ekimi operasyonundan sonra nelere dikkat edilmelidir?

Saç ekimi tedavisinden sonra ekilen saçlara çok dikkat etmek gerekmektedir. Operasyonun ilk gecesi ekim yapılan bölgeye göre yatış pozisyonu belirlenir. Köklerin sürtmemesi ve darbe almaması için önerilen yatış pozisyonunda yatılması önemlidir. İlk üç gün şapka takılmaması önerilir. İlla şapka takılmak isteniyorsa doktorun tavsiyesine uygun bir şapkanın kontrollü bir şekilde takılması gerekmektedir. Bere takılması için bir haftanın geçmesi gerekmektedir. İlk beş gün kafa bölgesine herhangi bir darbenin alınmaması çok önemlidir. Bir hafta sonra temiz olduğu kanıtlanmış denize girilmesinde bir sakınca yoktur. Havuz için iki hafta beklenmesi gerekmektedir. Hasta masa başı iş yapıyorsa ertesi gün işine doktor kontrolünde geri dönebilmektedir. Hasta Ağır işlerde ve tozlu ortamlarda çalışıyorsa bir hafta işe gitmemesi önerilir.

Saç ekimi ile en fazla kaç kök alınabilmektedir?

Bu konuda bir sayı vermek doğru değildir. Hastanın verici donör bölgelerinde ne kadar kök varsa, o kadar sayıda kök alınabilmektedir. Kaç kökün alınabileceği bilgisi, operasyondan önce saç analizi sonuçlarına göre hastaya muhakkak söylenmelidir.

Ekilen saçlar ne zaman çıkmaya başlar?

Operasyondan sonra ekilen saçların bir bölümü 1 – 2 hafta içinde geçici olarak dökülür. Bu dökülmede saçın kök kısmı deride kalarak, sadece kıl kısmı koparak dökülmektedir. Ekilen saçlar 2. aydan itibaren çıkmaya başlamaktadır. Deriyi örtecek düzeye 6 ila 8. ayda gelmektedir. Saçların tam anlamı ile sonuca ulaşması 1 sene sürmektedir. Bu süreler kişiden kişiye göre değişmekle birlikte, ortalama sürelerdir. Operasyondan sonra gösterilen özene ve hasta vücudunun verdiği tepkilere göre süreler kısalabilmekte ya da artabilmektedir.

Greft ne demektir?

Greft; 1’li, 2’li, 3’lü, 4’lü, 5’li ve daha fazla saç kökü içeren mikro doku parçalarıdır. En kolay anlatımı ile köklerin bir araya gelmesidir. Deriden bu şekilde çıkan kök topluluğuna verilen isimdir. Bu greft’lerin istenildiği sayıda ayrıştırılması mümkündür. Örneğin 5’li greft’i 3’lü ve 2’lü olacak şekilde ikiye ayırmak mümkündür.

Verici donör bölgeler vücudun hangi bölgeleridir?

Köklerin alındığı verici donör bölgeler; ense, sakal, kol, bacak, sırt ve göğüs bölgeleridir. Bu bölgelerin en sık kullanılanları sırası ile ense, sakal ve göğüs bölgeleridir.

Saç ekimi kaç saat sürmektedir?

   Operasyon ortalama 6 ila 8 saat arasında sürmektedir. Bu süre içerisine dinlenme molası, yemek molası ve hastanın ekstra istediği molalarda dâhildir.

İstanbul’da Saç ekim merkezi olarak kurmuş olduğumuz Aytuğlu Hairtrans 17 yıllık tecrübe ve kalitesiyle özel anlaşmalı hastanelerde, sağlık turizmi hizmeti vermeye devam ediyoruz.

Facebook sayfamızı mutlaka takip edin.

Özet
Saç Ekimi
Makale Adı
Saç Ekimi
Açıklama
Saç ekimi operasyonu, saç açıklığı gelişen kişilerde saçlarının tekrardan eski haline gelebilmesi için yapılan işlemdir. Bu operasyon...
Yazar
Yayıncı Adı
Aytuğlu Hair Trans
Yayıncı Logosu