Meme Küçültme

Meme küçültme  (estetiği ) istenilen meme şeklini, büyüklüğünü, beklentilerinizi ve hayallerinizi doktorunuzla detaylı paylaşmanızdır. Meme küçültme (estetiği) operasyonu sonrasında ki mutluluğunuzun daim olmasını sağlayacaktır.

Meme Estetiği, kadının dış görünümünü düzeltmek amacıyla yapılan kozmetik ameliyatlardan biri gibi görünmekle birlikte aslında estetik değil rekonstrüktif bir ameliyattır. İriliğe bağlı sarkık bir meme, kadında sırt ve boyun ağrılarına neden olabilir, kamburluğa yol açabilir. Sütyenin kol sinirlerine baskı yapmasına bağlı uyuşmalar olabilir. Nefes almada güçlük çekilebilir. Meme derisi ile göğüs derisinin devamlı birbirine sürtünmesi sonucu meme altı oluğunda pişikler olabilir, yaralar açılabilir. Günlük fizik aktivite sınırlanabilir. Ayrıca iri meme giysi seçimi konusunda zorluklar yaratırken, kadının kendini beğenmemesi de sosyal ve psikolojik sorunlara sebep olur. Meme

meme küçültme ameliyatı

meme küçültme ameliyatı

küçültme amacıyla uygulanacak bir ameliyat, memelere doğal bir görünüm kazandırır, yukarıda sıralanan sorunlar ortadan kaldırılmış olur, kişinin yaşamı kolaylaşır. Memeler değişik nedenlerle büyük olabilir. Genetik faktörler, hormonal değişiklikler veya bazı hastalıklar sonucu, vücut ölçülerine uyum sağlamayan iri meme oluşabilir. Kilo değişiklikleri, emzirme ve yerçekimi etkisi ile mevcut sorun daha da arttırabilir. Meme dokusunun artması ve buna bağlı iri meme genç kızlarda da görülebilir.

Meme küçültme ameliyatının sonucunun kalıcılığı sizin yaşınıza, cilt yapınıza, yaşam tarzınıza ve kalıtsal özelliklerinize göre değişiklik gösterir. Uzun yıllar elde edilmiş form korunacaktır. Ameliyattan sonraki dönemlerde hamilelik veya aşırı kilo alımı olursa göğüslerinizde yine bir takım değişiklikler olacaktır fakat meme dokusu azaltıldığı için bu değişiklik önceki kadar fazla olmayacaktır.

Kimler Meme Küçültme Ameliyat İçin Uygun Adaylardır? 

Estetik meme küçültme ameliyatı, kadının dış görünümünü düzeltmek amacıyla yapılan kozmetik ameliyatlardan biri gibi gözükmekle birlikte aslında estetik değil rekonstrüktif bir ameliyattır. İriliğe bağlı sarkık bir meme ,kadında sırt ve boyun ağrılarına neden olabilir, kamburluğa yol açabilir. Sütyenin kol sinirlerine baskı yapmasına bağlı uyuşmalar olabilir. Nefes almada güçlük çekilebilir. Meme derisi ile göğüs derisinin devamlı birbirine sürtünmesi sonucu meme altı oluğunda pişikler olabilir, yaralar açılabilir. Günlük fizik aktivite sınırlanabilir. Ayrıca iri meme giysi seçimi konusunda zorluklar yaratırken, kadının kendini beğenmemesi de sosyal ve psikolojik sorunlara sebep olur. Meme küçültme amacıyla uygulanacak bir ameliyat, memelere doğal bir görünüm kazandırır, yukarıda sıralanan sorunlar ortadan kaldırılmış olur, kişinin yaşamı kolaylaşır. Memeler değişik nedenlerle büyük olabilir. Genetik faktörler, hormonal değişiklikler veya bazı hastalıklar sonucu, vücut ölçülerine uyum sağlamayan iri meme oluşabilir. Kilo değişiklikleri, emzirme ve yerçekimi etkisi ile mevcut sorun daha da arttırabilir. Meme dokusunun artması ve buna bağlı iri meme genç kızlarda da görülebilir.

Ameliyat Öncesi

Meme küçültme ameliyatı olmayı düşünüyor veya bu konuda bilgi alışverişinde bulunmak istiyor iseniz bir plastik cerraha başvurmalısınız. İlk muayenede beklentilerinizi, kısacası neden böyle bir ameliyat düşündüğünüzü? ve bu ameliyattan ne beklediğinizi? Açıkça  cerrahınıza anlatmalısınız. Cerrahınız önce sizi dinleyeek, sizin kişisel hastalık hikayenizi ve aile hastalık hikayenizi öğrenecek, ardından sizi muayene edecektir. Bu muayene sonucunda memelerinizin büyüklüğü, şekli, derinizin durumu, yaşınız, evlilik ve çocuk sahibi olup olmayacağınız, meme başının yeni yeri vb. durumlar sizinle tartışılacaktır. Anlamadıklarınızı cerrahınıza tekrar tekrar sormaktan çekinmeyiniz. Cerrahınız ameliyatın ayrıntıları hakkında size bilgi verecek, iz, meme başı duyarlılığı, emzirme, anestezi şekli ve ameliyatın riskleri hakkında bilgi verecektir. Daha önce ameliyat olan hastaların resimlerini görmek karar vermenizi kolaylaştırabilir.

Ameliyata Hazırlık

Ameliyat öncesi yapılması gereken kan ve akciğer filmine ilave olarak, mamografi ve gerekirse meme ultrasonografisi yapılmalıdır. Yüksek tansiyon, sigara, ilaç alışkanlığı, şeker hastalığı…gibi durumlar tartışılmalıdır. Meme küçültme ameliyatı için genellikle kan verilmesi gerekmez. Kan transfüzyonunun gerekli olduğu hallerde, ameliyattan 5-7 gün önce alınan kendi kanınız (ototransfüzyon) kullanılabilir. Ameliyat günü ve sonraki birkaç gün için size yardımcı olacak birisi gerekecektir. Meme küçültme ameliyatı, hastanede yapılması gereken bir ameliyattır, 1-3 gün hastanede yatmanız gerekebilir.

Ameliyat

Estetik meme küçültme ameliyatında büyük olan meme dokusu kişinin vücut ölçülerine göre yeniden şekillendirilir. Fazla meme dokusu ve üzerindeki deri çıkartılır. Meme başı olması gereken yere taşınır. Ameliyat genel anestezi ile hastane koşullarında bir ameliyathanede yapılır. Ameliyat 2,5-4 saat sürer. Hangi yöntem uygulanırsa uygulansın meme başı etrafında kesinlikle iz kalır. Buna ek olarak, uygulanan yönteme göre meme başının alt kenarının orta kısmından aşağı doğru ters T şeklinde bir iz daha kalır. T şeklindeki izin alt kısmı meme altı kıvrımına uydurulur. Ancak son zamanlarda uygulanan cerrahi teknik ile meme kıvrımı bölgesindeki izi ortadan kaldırmıştır. Sadece meme başı etrafında ve meme başının alt kenarının orta kısmından aşağı doğru 4.5-5 cm. kadar bir iz kalmaktadır. Ancak bu izler başlangıçta belirgindir, zamanla belli belirsiz hale gelebilir. Bizim kendi geliştirdiğimiz teknikte ise sadece meme başı çevresinde kalan sınırlı bir iz ile meme küçültme operasyonu gerçekleştirilebilir.

Ameliyat sonrası izlerin derecesi, memenin büyüklüğüne, kullanılan ameliyat yöntemine ve nihayet hastanın derisinin iz bırakma özelliğine bağlıdır. Bir grup hasta üstsüz güneşlendiklerini ifade etmektedirler.

Ameliyat Sonrası Normal Yaşantıya Dönüş

Hasta 1 hafta sonra işine dönebilir. 2 ay ağır sporlardan uzak durması önerilir. Meme estetiği ameliyatı genel olarak iyi ve kalıcı sonuç veren, kişinin ve eşinin ruh sağlığını düzelten onları yaşama daha bağlı hale getiren, özellikle kadının giyim tarzını kolaylaştıran bir ameliyattır. Yeni şekillendirilmiş meme uzun süre dayanıklı olur, ancak kilo değişiklikleri, gebelik, emzirme ve yerçekimi, memede hacim artışına ve sarkıklıklara neden olabilir.

Her ne kadar şişkinliğin ve morluğun çoğu ilk birkaç haftada kaybolsa da memenizin yeni şekline kavuşması 6 ay-1 yıl süre gerektirir. O zaman bile, hormonal değişikliklere, kilo durumuna ve hamileliğe bağlı olarak meme şekli değişim gösterebilir. Cerrahınız izlerinizin mümkün olduğunca belirsiz olması için elinden geleni yapacaktır. Ama yine de bilmelisiniz ki meme küçültme ameliyatı sonrası skarlar belirgin ve kalıcıdır. Bu izler birkaç ay boyunca kabarık ve kırmızı kalır. Sonrasında daha az belirgin hale gelir; hatta bazen soluk beyaz çizgiler şeklinde tamamen solabilir. Bu izlerin yerleşimleri sizin ince kesimli bir bikini bile giyebilmenizi mümkün kılacak şekilde ayarlanmıştır. Tüm plastik cerrahi prosedürleri içinde, meme küçültme ameliyatları en hızlı beden imgesi değişikliği ile sonuçlanandır. Büyük memelerin yarattığı fiziksel rahatsızlıktan kurtulacaksınız; vücudunuz daha orantılı hale gelecek ve giysileriniz size daha iyi uyacaktır. Ama bu değişiklikleri arzuladığınız ölçüde sizin, ailenizin ve arkadaşlarınızın yeni imajınıza uyum sağlayabilmek için zamana ihtiyacı olacaktır. Kendinizle ve onlarla birlikte sabırlı olmalısınız. Neden bu ameliyatı olduğunuzu aklınıza getirip, birçok kadın gibi siz de sonuçtan mutlu olacaksınız. Daha küçük ve daha orantılı memelerle daha rahat hissedeceksiniz ve giysileriniz size daha iyi uyum sağlayacaktır.

Meme Küçültme Ameliyatlarının Riskleri

Her ameliyatta olduğu gibi meme küçültme ameliyatının da bazı riskleri vardır. Bu ameliyatı olan kişilerin çoğunda, ameliyata bağlı problemler görülmese de sizin bunları bilmeniz önemlidir. Kişisel seçiminizde, ameliyatın risklerini ve size sağlayacağı yararları bilmeniz önemlidir.

Doktorunuz size bu risklerden bahsettiği zaman teker teker hepsini tartışmalısınız.

1) Kanama; Nadir bir durumdur, ameliyat sırasında veya ameliyat sonrası dönemde görülebilir. Ameliyat sonrası, memelere konan dren hem kanama olup olmadığını takip etmek, hem de az da olsa kanın meme dokusu içinde toplanmasını önlemek içindir. Ameliyattan 10 gün önceden itibaren aspirin veya benzeri ilaçlar almayınız, bu ilaçlar kanama eğilimini arttırabilir.

2) Enfeksiyon; Son derece sıra dışı bir durumdur. Çoğu cerrah ameliyatın hemen başında koruyucu antibiyotik kullanmaktadır.

3) Meme Başı ve Deri Duyarlılığında Değişme; Bu bölgelerin duyarlılığında geçici olarak azalma ortaya çıkabilir.

4) İzler; Her cerrahi işlem iz bırakarak iyileşir, çoğu zaman izlerin niteliği önceden tayin edilemez. Bazı durumlarda izler fark edilmez iken, bazı hastalarda deri ve derin dokular içinde nedbe oluşabilir, hatta bazı hastalarda cerrahi düzeltme veya diğer tedavilere başvurmak gerekebilir.

5) Sonuçtan Memnun Olmama; Memenizin boyutları ve şeklinden memnun olmayabilirsiniz. Çok az da olsa böyle bir olasılık vardır.

6) Ağrı; Meme küçültme ameliyatı sonrası boyun, sırt ve omuz ağrılarınız devam edebilir. Nadir durumlarda deri ve memenin derin dokularında ortaya çıkan nedbeler ağrıya sebep olabilir.

7) Memede Sertlik; Meme içindeki nedbe veya yağ nekrozuna bağlı sertlik nadir olarak görülebilir. Bu önceden tahmin edilemeyen bir durumdur.

Detaylar

8) Yara İyileşmesinde Gecikme; Nadir de olsa görülebilir. Meme derisinde veya meme başında bazı bölgelerin tamamen iyileşmesi daha fazla zaman alabilir. Sık pansuman gerekebilir. Sigara alışkanlığı olanlarda yara iyileşmesi problemlerine daha sık rastlanır.

9) Asimetri; Kadınların çoğunda doğal olarak meme asimetrisi vardır. Meme ve meme başının şeklinde, büyüklüğünde ve simetrisinde farklar olabilir.

10) Meme Hastalıkları; Meme küçültme ameliyatına bağlı olmaksızın, kişinin hayatının herhangi bir döneminde meme hastalığı veya meme kanseri ortaya çıkabilir. Kişi ameliyat olsun veya olmasın düzenli meme kontrollerini yaptırmalıdır.

11) Emzirme; Meme küçültme ameliyatı olan bazı kadınlar çocuklarını emzirebilmektedir, ancak genellikle bu önceden tayini zor bir durum olabilir. Eğer çocuk sahibi olmak ve emzirmek istiyor iseniz, meme küçültme ameliyatı olamadan önce bu durumu cerrahınız ile tartışmalısınız. Buna göre seçilecek operasyon tekniğinin çeşidi, ameliyat sonrasında emzirmenize engel teşkil etmeyecek tekniği seçmeniz sağlanır.

12) Alerjik Reaksiyonlar; Nadir de olsa flastere, dikiş malzemelerine veya kullanılan pomatlara karşı lokal alerji geliştiği bilinmektedir.

13) İlave Cerrahi Gerekliliği; Meme küçültme ameliyatının uzun dönemde sonuçlarını etkileyen pek çok faktör vardır. Memelerde gevşeklik, sarkma…gibi durum ortaya çıkarsa ilave cerrahi gerekebilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Kaç Saat Sürüyor ve Kaç Gün Hastanede Kalınması Gerekmektedir?

İzsiz meme küçültme ameliyatı,genel anestezi altında 3,5–4 saat süren bir operasyon ile gerçekleştirilir. Ameliyat sonrası, 1 veya 2 gün hastanede kalınması gerekebilir.

İyileşme Süreci Hakkında Bilgi Verebilir Misiniz?

Hasta 1 hafta sonra işine dönebilir. 2 ay ağır sporlardan uzak durması önerilir. Estetik meme küçültme ameliyatı genel olarak iyi ve kalıcı sonuç veren, kişinin ve eşinin ruh sağlığını düzelten onları yaşama daha bağlı hale getiren, özellikle kadının giyim tarzını kolaylaştıran bir ameliyattır. Yeni şekillendirilmiş meme uzun süre dayanıklı olur, ancak kilo değişiklikleri, gebelik, emzirme ve yerçekimi, memede hacim artışına ve sarkıklıklara neden olabilir.

İzsiz Meme Küçültme Ameliyatının Farkı ve Faydaları

İzsiz meme küçültme tekniğinin diğer meme küçültme ameliyatlarından farkları; Öncelikle sadece meme başında belli belirsiz bir izin dışında, herhangi bir iz ve belirtiye sebep olmaz. Meme başında his kaybına sebep olmaması, meme başının canlılığını ve hissini korur. Ameliyatın gerçekleştirildiği tekniğe bağlı; süt kanallarını koruyarak memenin küçültülmesine imkan sağladığı için, ameliyatın sonucunda rahatlıkla emzirme işleminin gerçekleştirilmesine imkan sağlaması olarak söyleyebiliriz.

Meme Küçültme Ameliyatının Teknikleri

Meme, kadınlığı simgeleyen, erojen organlardan birisidir. Her kadın, estetik olarak güzel görünümlü memelere sahip olmak ister. Estetik olarak güzel memeler, kişinin vücuduna uygun şekilde ve boyutlarda olan memelerdir. Gereğinden büyük memeler hem estetik olarak hoş görünmez hem de kişinin bedenine yük oluşturarak sırt boyun ve bel ağrılarına neden olurlar. Bu nedenle büyük göğüslere sahip kadınlar meme küçültme operasyonlarına başvururlar.

Meme küçültme operasyonlarının teknikleri çoğu zaman ameliyatın kısa ve uzun vadeli sonuçlarını etkiler. Her tekniğin avantajları ve dezavantajları olmakla birlikte yapılacak tekniğe karar vermek bazen cerrahın kendi tercihi bazen de hastayla beraber aldığı karar şeklinde gerçekleşir.

Ancak tekniğe karar verirken şu kriterler gözetilmelidir;

– Meme başı ve meme başı çevresinin,kompleksin daha yukarıdaki yeni pozisyonuna yerleştirilmesi bu yapılara olan kanlanma desteğini bozmamalıdır.
– Meme başı duyusunu koruyucu teknikler tercih edilmelidir.
– Hastaya göre süt verme özelliği korunmalıdır.
– Yeterli miktarda meme dokusu çıkarıldığında,estetik meme şekli yaratılabilmelidir.

Tüm bu prensipleri gerçekleştiren birden fazla yöntem tanımlanmıştır. Bu tekniklerden birisi lejour tekniğidir. Lejour tekniği, adını bu tekniği popülerleştiren kişiden almaktadır. Lejour bu tekniği, kısa izle birlikte estetik olarak daha iyi sonuçların elde edildiği, güvenli bir meme küçültme tekniği olarak tanımlamaktadır. Ancak bu tekniğin, meme altı alanında skar revizyonu (izin tekrar elden geçirilmesi) olasılığı, gecikmiş yara iyileşmesi, oluşturulması planlanan meme şeklinin uzun süre sonra gerçekleşmesi ve özelliklede aşırı büyük memelerde meme ucunun beslenmesi ve duyusu kaybı gibi dezavantajları vardır. Ayrıca bu teknikte, uzun vadede vertikal skarın (dikine iz) uzayıp bottom-out deformite (meme dokusu aşağı doğru kayması) denilen şekil bozukluğuna yol açmaktadır.

Diğer bir teknik de santral pediküllü tekniktir. Bu teknikte amacımız, meme dokusu ve deriyi ayrı ayrı şekillendirmek, deriyi bir örtü gibi gerilimsiz kapatmak ve kalacak olan izi en aza indirmektir. Eğer meme çok sarkık değilse vertikal skar (dikine iz) ile ameliyat bitirilir. Meme başı–köprücük kemiği mesafesi uzadıkça T skara (T ize) dönmek gerekir, T skar olsa bile üçgen bikiniden gözükmeyecek şekilde yerleştirilir. Bu teknikle meme ucu duyusunu bozulmadan, süt vermeyi etkilemeyen ve uzun süreli dik ve şekilli bir meme elde edilebilmektedir. Bu teknikte ameliyat daha başarılı ve ameliyatın ömrü daha uzundur.

Meme küçültme ameliyatlarında şekil izden daha önemli olmalıdır. Sonucu meme başı köprücük kemiği ortası mesafenin uzunluğu belirler. Oluşturulan yeni meme, olması gereken konik şekilde ve az iz ile gerçekleştirilmektedir.

Meme Küçültme Estetiği Kanser Riskini Arttırır Mı?

Meme küçültme ameliyatı olanlarda kanser riski artacağına dair bir bulgu yoktur. Yapılan araştırmalarda böyle bir sonuç ortaya çıkmamıştır. Yine de ameliyat sonrası oluşabilecek beze ve şişkinlikler ciddiye alınmalı ve ameliyata bağlı olduğu düşünülüp doktora gidilmelidir. Meme küçültme estetiği ameliyatı esnasında plastik cerrahın şüphelendiği bir kitle olursa, cerrah bunu temizler.

Memeler Neden Çok Büyür

Meme dokusunun büyümesi multifaktorieldir. Birçoğunun nedeni bilinmese de en önemli faktörün ailesel olduğu görülmektedir. Memelerin büyümesinin ve gelişiminin hormonal kontrol altında olmasından dolayı bazı durumlarda bu hormonlarda ki artışın araştırılması gerekmektedir.

Bu konuda suçlanan hormonlar;
Östrojen
Progesteron
Testosteron
Glukokortikoidler
İnsülin
Prolaktin
Büyüme hormonu
Troid hormonu
Oksitosin

İzsiz Meme Küçültme 

Liposuction (yağ emme) işlemiyle 1 cm. yi aşmayan birkaç kesi yaparak memeleri küçültmek mümkündür. O nedenle aslında izsiz teknik demek çokta doğru değildir. Bu küçük kesilerin izleri kalacaktır. Ancak diğer tekniklerle kıyaslandığında meme başı etrafında ve katlantısında iz olmaması çok büyük bir avantajdır.

Liposuction işlemine karar vermeden önce memenin ultrason altında yağ doku oranı belirlenmelidir. Yağ oranı fazla olan memelerde tercih edilebilir. Meme dokusunun ağırlığının azalmasına bağlı olarak sarkmanın ve büyüklüğünün azaltılması sağlanmış olduğundan bazı hastaları memnun eden bir yöntemdir. Memeye form kazandıramayabilir. Meme başının anatomik yerine iade edilmesini sağlamayacaktır. Hastanın sırt ağrılarının geçmesini sağlayabilir, konforunu kısmen artırabilir ancak karın cildi ile meme altı cildinin temasını kesemeyeceğinden koku ve benzeri problemler devam edebilir. Ameliyattan sonra normal hayata dönüş diğer tekniklere göre çok daha hızlıdır.

Hamilelik ve Meme Küçültme 

Hamilelik ve sonrasında göğüs aşırı büyüebilmektedir. Özellikle gebelikte alınan kiloların verilememesi durumunda göğüsler aşırı büyük kalabilir. Yine bu durumda meme küçültme ameliyatı yapılabilir. Ancak ameliyat olabilmeniz için süt kesildikten sonra enaz 6 ay geçmelidir. Aksi halde ameliyat sonrasında enfeksiyon olabilr, iltihap ise dikişlerin açılmasına ve yaranın iyileşmemesine neden olabilir.

Meme küçültme ameliyatı için en küçük yaş onsekizdir. Bunun nedeni göğüs gelişiminin bu yaşta tamamlanmasıdır. Meme küçültme ameliyatından sonra göğüs üzerinde ters T şeklinde bir iz kalacaktır. Ancak bu iz 6-12 ayda beyazlaşarak azalacaktır.

Meme Küçültme Estetiği yaptırmak İçin 6 Sebep

Bayanlarda göğüslerin büyüklüğü, birbiriyle orantılı olup olmaması, iki göğüsün ayrıklığı, çok küçük ya da çok büyük olması özgüveni de önemli ölçüde etkiliyor.
Günümüzde meme estetiği alanında en sık yapılan estetik ameliyatlardan bir tanesi de meme küçültme ameliyatıdır. Nitekim estetik açıdan kadını tatmin eden bir göğüs, kadının günlük yaşamdaki hareketlerini, tavrını, konuşmasını, sosyal ilişkilerini ve kıyafet seçimini bile etkileyebiliyor. Büyük ve sarkmış göğüslere sahip kadınlar, yaşları genç bile olsa, dış görüntülerinden utandıkları için çok daha ileri yaşlarda giyebilecekleri bol ve koyu renkleri giysiler seçmek zorunda kalıyor.

Memelerin aşırı büyümesinin belli başlı sebepleri arasında şunlar yer alıyor;

1) Aşırı kilo alıp verme sonucunda oluşan büyüme,
2) Hormonal aktivitenin fazla olduğu sebepler,
3) Genetik yapısal faktörler,
4) İlaçlarla olabilen sebepler,
5) Gebelik sonrası memelerin büyümesi,
6) Emzirme sonucunda memelerin büyümesi ve sarkması.

Göğüs dokusundaki bozulmalar, meme dokusunun büyümesi ve sarkmasıyla kendini gösteriyor. Meme ucu da aşağı düşüyor, bunların sarkmasıyla da deri dokusu genişleyip bollaşıyor. Bu durumda meme dokusunun fazlasının alınıp, kalan meme dokusunun toparlanıp göğüs kasının ön kısmına asılmasını içeren bir estetik ameliyat yapılıyor. Meme ucu aşağı yukarı kaydırılıyor ve olması gerektiği yere taşınarak sabitleniyor. Bollaşan deri dokusunun fazlasını kestiğimiz için bu dokunun kesilip atılmasıyla bir iz oluşuyor. Eskiden her vakada T şeklinde bir iz oluyordu. Günümüzde sıkça kullandığımız bir başka teknik sayesinde, belli seviyeye kadar sadece göğüs ucundan aşağı doğru uzanan tek bir çizgi ile mümkün olduğu kadar az iz oluşturarak bu estetik ameliyatları yapmaya çalışıyoruz. Bizleri sosyal medya (Facebook Sayfamız) hesaplarımızdan da takip etmeyi ihmal etmeyin.

Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.