Tıraşsız Saç Ekimi Nasıl Gerçekleşir?

Tıraşsız saç ekimi yani saçların kısaltılmadan operasyonun gerçekleşmesi, günümüz teknolojisinde mümkün olmuştur. Hastanın saçları özel bantlar ile sabitlenerek ekim yapılacak kel bölgenin açığa çıkması sağlanır.

Operasyondan önce hastanın saç yapısının tıraşsız operasyona uygun olup olmadığı tespit edilir. Operasyondan önce yapılan saç analizi muayenesinde ekim yapılacak kel bölgenin açıklığı, köklerin alınacağı verici donör bölgelerin https://www.aytugluhairtrans.com/verici-donor-bolge-yetersizligi/ durumu gibi bilgilerin elde edilmesi ile bu operasyon için hastanın uygun şartları taşıyıp taşımadığı tespit edilir. Hastanın saç yapısı bu operasyon için uygunsa operasyona başlanılır. Hastanın saç yapısı tıraşsız operasyonu desteklemiyor ise, saçların kesilerek operasyon yapılması gerektiği hastaya ayrıntılı bir şekilde anlatılmalıdır.

Tıraşsız saç ekimi için hastanın saçları özel bantlar ile sabitlenir. Kökler en fazla ense bölgesinden alındığından, ense bölgesi biraz kısaltılır. Bu kısaltma işlemi ne yazık ki olmazsa olmazdır. Köklerin rahat ve zarar görmeden donör bölgeden çıkartılması için bu kısaltma işlemi yapılmaktadır. Kabul edilebilen kısalığın üstünde saçlardan kökler alınmaya çalışılırsa, kök kayıpları yaşanması muhtemeldir.

Tıraşsız saç ekimi operasyon bitiminde özel bantlar ile sabitlenen saçlar çözülür. Burada önemli olan nokta; saçların ekim yapılan köklere temaslarının kontrol altına alınması sağlanmalıdır. Saçlar çözüldüğünde hastanın ekim yapılan alana kesinlikle dokunmaması istenir. Ekim yapılan alana dokunulduğunda ekilen köklerin çıkma ve zarar görme ihtimali yüksektir.

Tıraşlı ve tıraşsız saç ekimi arasında ne fark vardır?

İkisi operasyon arasında yapılış teknikleri ile ilgili bir fark yoktur. İki operasyonda aynı teknik ile yapılır. Sadece aradaki fark; birinde saçlar kesilmez, diğerinde saçlar üç numara kesilir. Tıraşsız operasyonda daha çok kel bölgeye ekim yapılır. Tıraşlı operasyonda ise hem kel bölgeye, hem de olan saçların aralarına da rötuş amaçlı ekim yapılabilmektedir. Traşsız saç ekimi operasyonda saç aralarına ulaşma problemi olduğundan, saç aralarına rötuş ekim yapılması sınırlıdır.

Saç ekim aşamaları nelerdir?

Operasyonun birden çok aşaması vardır. İlk aşama; hastanın operasyona karar verip doğru doktoru bulmasıdır. İkinci aşama; hastanın doktoru ile nasıl bir operasyon yapılacağına dair fikir alışverişidir. Üçüncü aşama; saç analizi muayenesi https://www.aytugluhairtrans.com/sac-ekimi-analizi-nedir/ ile istenilen sonuçların ortaya çıkıp çıkmadığını öğrenmektir. Dördüncü aşama; operasyonun yapılmasıdır. Beşinci aşama; operasyondan sonra nasıl bir yol izleneceğinin belirlenmesidir.