Saç Ekiminde Yaş Sınırı

Saç ekiminde yaş sınırı, bebekleri ve çok yaşlı insanları çıkardığımızda, belli bir yaş sınırı yoktur. İnsanların genetiğine, geçirdiği ağır hastalıklara, stresine, yaşam kalitesine ve kafa bölgelerine alınan darbelere maruz kalması gibi nedenlerden dolayı her yaşta saç kayıpları yaşanabilmektedir. Sağlık açısından bir sorun teşkil etmeyen kişiler, her yaşta operasyon yaptırabilmektedir.

Operasyon 20 yaş altı ve 60 yaş üstü hastalar için daha fazla testlerin yapılması önerilir. Bu operasyon kolay gözükse de sağlığı tehdit edecek risklerin ortadan kalktığından emin olunmalıdır. Kişinin sağlığının yerinde olması, güzel görünmekten her zaman önemli olduğunu unutmamak gerekmektedir.

Saç ekiminde yaş sınırı gençlerde operasyonun yapılması için bazı kriterlere uyulması muhakkak bir kural olmalıdır. İlk önce gençlerin bu operasyondan nasıl bir sonuç beklediği ayrıntılı bir şekilde öğrenilmelidir. Operasyondan önce analiz sonuçlarına göre hastanın saç yapısı ile nelerin yapılabileceği ve nelerin yapılamayacağı konusu hastaya ayrıntılı bir şekilde anlatılmalıdır. Bunun sebebi, genç yaşlarda yapılacak operasyonun hasta beklentisinden uzak kalması gibi durumlarda ciddi şekilde psikolojik çöküntülere neden olabilmektedir. Hastanın beklentisinden uzak bir sonuca ulaşılabileceği ihtimalinde operasyondan vazgeçilmelidir.

Saç ekiminde yaş sınırı sağlık açısından risk teşkil ediyor ise neler yapılmalıdır?

İlk öncelikle sağlık açısından operasyon risk teşkil ediyorsa, kesinlikle operasyona başlanmamalıdır. Bunun yerine hastanın saç yapısına uygun bakım önerilmelidir. Bu bakımların doğal ürünlerden oluşan takviyeler olması, yan etki risklerinin de ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Belirli aralıklar ile uygulanan bu bakımlar ile saçların daha iyi bir duruma gelmesi amaçlanmaktadır. Burada önemli olan nokta saç ekim operasyonu gibi bir sonucu beklemek yine hayal kırıklıkları ile sonuçlanabilmektedir. Bakımlar sadece saçları güçlendirmek ve biraz daha iyi duruma gelmesini sağlamaktadır.

Hangi yaşta yapılırsa en iyi sonucu vermektedir?

Böyle bir yaş sınırı koymak doğru değildir. Her yaşta yapılan operasyon istenilen sonucu verebilmektedir. Hastanın sağlığı, saç yapısı ve saç kalitesi operasyona uygun ise istenilen sonuçların alınması mümkündür.

Her yaşta saç kayıpları yaşanabilmesi ihtimali ne yazık ki her zaman vardır. Bunun çözümünü bulmak ve doğru tedavileri yaptırmak önemlidir. Bunun için ilk olarak, saç analizi yaptırmanız önemli, saç ekim merkezi kliniğimizde ücretsiz  muayeneden yararlanabilirsiniz.