Saç Bakımı

Saç bakımı ; saçların istenilen kaliteye ve sıklığa gelmesini amaçlamak için çeşitli ilaçlar, formüller ve kürler ile yapılan bir uygulamadır. Saç bakımlarından doğru neticeler alabilmek için, kişinin saç yapısına ve deri yapısına göre özel bakımlar uygulanmalıdır.

Saç ekimi sonrası ve öncesi bazı bakımların yapılması, operasyonun başarısını pozitif olarak doğrudan etkileyebilmektedir. Operasyon öncesi saç analizi ile saçların son durumları, kaliteleri ve deri yapısı detaylı olarak incelenir. Bu incelemeler sonucunda saçların operasyona uygun olup olmadığı incelenir. Operasyona uygun olan saçların bakıma ihtiyacı yoktur. Ancak hasta bakım yapmak istiyorsa bir sakıncası yoktur. Hastaya saç ve deri yapısına göre bakımlar önerilir.

Analiz sonuçlarına göre hastanın saçları operasyona uygun değilse, bakım yapılması şarttır. Bakım yapılmadan operasyonun gerçekleştirilmesi doğru değildir. Sonradan yaşanabilecek hayal kırıklıklarını önlemek için, saçlar istenilen kaliteye geldiğinde operasyona başlanmalıdır.

Tedavi sonrası önerilen bakımların yapılması, planlanan sonuçlara daha çabuk ulaşılmasında ve hasta beklentisinin karşılanmasında oldukça önemlidir. Operasyon sonrası yapılan bakımlar hastanın saç yapısına, deri yapısına, operasyonun tekniğine ve nasıl bir operasyon gerçekleştiğine göre değişiklik göstermektedir. Her hastaya aynı bakımların uygulanması pek doğru olmamaktadır. Bakımlar doğru teknik ve doğru planlama ile yapıldığında faydaları gözle görülmektedir.

Saç bakımı uygulanma süreleri ne kadardır?

Bakımlar kişiden kişiye göre değiştiğinden tam bir süre verilememektedir. Ortalama olarak altı ay kadar sürmektedir. Bu bakımlar günlük yaşantıyı etkilemeyecek şekilde uygulanır.

Bakım ürünleri nerelerden temin edilmelidir?

Doğal bitkiler ile hazırlanan formül şeklindeki bakım ürünleri, aktarlardan temin edilmesi tavsiye edilir. Diğer bakım ürünleri şampuan ve losyon tarzı bakım ürünlerinin eczanelerden temin edilmelidir. Eczane dışından alınan bakım ürünlerinin bandrollerinin olup olmadığına ve gerçek ürün olduğuna çok dikkat edilmelidir. Sahte ürünler geri dönüşü olmayan hayal kırıklıklarına sebebiyet vermektedir.

Saç bakımı basit gözükse de özüne inildiğinde planlanmanın ve doğru tedavinin uygulanması konusunda çok detaylı incelenmesi gereken bir konu olduğu açıktır. Ezbere yapılan tedaviler istenilen sonuçları vermeyebilmektedir. Bu sebeple kişiye özel tedavilerin uygulanması önemlidir. Hastanın saç yapısı, deri yapısı ve alerjik durumu gibi konular çok detaylı incelenmelidir. İstediğiniz taktirde saç ekim merkezi kliniğimize gelerek ücretsiz olarak bilgi edinebilirsiniz.