Saç Ekimi Sonrası Ne Zaman Normal Hayata Geri Dönülebilir?

Saç ekimi sonrası ne zaman normal hayata geri dönülebilir : Hastaya ağrısının olmaması için birtakım ilaçlar verilir. Bu ilaçlar operasyondan sonra olabilecek ağrıları engellemektedir. İlk gece nasıl yatılması gerektiği hastaya anlatılır. Bu yatış şekli ekim yapılan alana göre değişmektedir. Operasyonun ertesi günü hasta kontrole çağrılır. Bu kontrolde ilk yıkamanın yapılıp yapılmayacağı belirlenir. Her şey uygunsa ilk yıkama yapılır. İlk on gün hastaya nasıl saçının yıkaması gerektiği anlatılır. Hasta ister kendi başına, isterse saç ekimi doktoru kontrolünde saçları yıkanır.

Saç ekimi sonrası ne zaman normal hayata geri dönülebilir?

Operasyondan sonra normal hayata geri dönüş, operasyon bitimiyle ufak tefek kurallara uyarak hemen mümkündür. Sadece birkaç gün nelerin yapılması ve yapılmaması konusu hastaya detaylı bir şekilde anlatılmalıdır.

Tedaviden sonra hastanın ilk üç gün ekim yapılan bölgeyi çarpmaması ve kaşımaması çok önemlidir. Eğer kaşıntı olursa nokta şeklinde hafif dokunuşlarla kaşıntıyı gidermesi mümkündür. Operasyondan üç gün sonra şapka, bir hafta sonra bere takılabilir. Operasyondan bir hafta sonra temiz olduğuna inandığınız denize, iki hafta sonrada havuza girilebilir.

Hasta masa başı iş yapıyor ise, operasyondan ertesi gün dinlenip işine geri dönebilir. Ancak çok tozlu, inşaat ve sanayi gibi yerlerde çalışılıyor ise üç ila dört gün ara verilmelidir. Çok tozlu ortamlardan uzak durulması gerekmektedir.

Operasyon sonrası oluşan yara izlerinin geçmesi ne kadar zaman almaktadır?

Köklerin alındığı donör bölgedeki oluşan yaralar, kişiden kişiye değişmekle birlikte ortalama beş gün içinde geçmektedir. Yaraların iyileşmesine yardımcı kremler hastaya verilmektedir. Bu yaralar ufak yaralar olduğundan normal hayatta çok fazla görüntü kirliliğine neden olmamaktadır.

Operasyondan sonra ekilen saçlar ne zaman çıkmaya başlar?

Ekilen saçların bir bölümü iki hafta içinde dökülür. Bu dökülme esnasında kökler deride kalır, sadece kıl kısmı koparak çıkar. Ekilen saçlar ikinci aydan itibaren çıkmaya başlamaktadır. Deriyi örtecek düzeye gelmesi altı ay kadar sürmektedir. Tamamen sonucun alınması bir seneyi bulmaktadır. Bu süreler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Doğal saç ektirme operasyonunda normal hayata dönüş, kurallara uyulduğu taktirde çok kısa bir zaman almaktadır. Her şeyin eksiksiz yerine getirilmesi hem operasyonun başarısını yükseltmekte hem de hastanın normal hayata geri dönüşünü kolaylaştıracaktır.

Facebook sayfamızdan bizi takip etmeyi lütfen ihmal etmeyin.