Saç Ekimi Öncesi

Saç ekimi öncesi operasyonunu; hastanın saçlarının son durumunu, verici donör bölgelerdeki alınacak köklerin durumu, kel bölgenin açıklığı ve deri yapısının nasıl olduğu gibi bilgileri öğrenmek için saç analizi yapılır. Bu analiz sonuçlarına göre, nasıl bir operasyon yapılacağı planı belirlenir.

Operasyona karar verilip gün alındıktan sonra, bir hafta öncesinden hasta alkol kullanıyorsa eğer alkol tüketimini bırakması gerekmektedir. Hasta ilaç kullanıyorsa kan sulandırıcı ilaçların yine bir hafta öncesinden doktor kontrolünde bırakması tavsiye edilir. Operasyonun olacağı sabah çok iyi bir kahvaltı yapılması şarttır. Hastanın saçları operasyonun öncesinde hemşireler tarafından kesilir. Öncesinden saçların kesilmesi tavsiye edilmemektedir. Tedavi planına göre saçların kesilmesi önerilir. Operasyona gelirken gömlek tarzı kıyafetlerin giyilmesi, operasyondan sonra kıyafeti giyip çıkartırken sürtme sonucu oluşabilecek köklerin zarar görmesi engellenmektedir.

Hastanın sağlığı açısından operasyonun bir risk taşıyıp taşımadığı, kan tahlilleri ile belirlenir. Bir risk durumu söz konusu değilse tedaviye başlanır. Aksi takdirde operasyon başlamadan sonlandırılmalıdır. Operasyon basit gözükse de cerrahi bir işlem olduğu unutulmamalıdır.

***

Saç ekimi fiyatları konusunda bilgi almayı da ihmal etmeyin. En doğru fiyatı alabilmek için, ücretsiz muayeneye gidip saç analizi yaptırdıktan sonra en uygun ve net bir fiyat alabilirsiniz.

***

Saç ekimi öncesi bakım yapılır mı?

Bakım yapılmasının genel olarak bir sakıncası yoktur. Ancak yapılacak bakımların operasyonu desteklemesi için, doktorun önerdiği bakım kürlerinin uygulanması gerekmektedir. Bu şekilde operasyonun planlanması ve yapılacak işlemler bir bütün halinde toplanır.

Tedavi öncesi hastanın saçları analiz cihazı ile en ince ayrıntısına kadar incelenir. Bu incelemede köklerin alınacağı donör bölgeler, köklerin ekileceği kel bölge, saçların genel durumu ve deri yapısı gibi bilgiler ortaya çıkartılır. Hastanın saç yapısı ortaya çıkarıldıktan sonra saç ekimi öncesi saç bakımına ihtiyaç olup olmadığı bilgisine ulaşılır.

Tedavi öncesi bakıma ihtiyaç duyulduğu durumlarda hastanın saç yapısına göre bakım kürleri önerilir. Bu bakım kürleri kolaylıkla aktarlardan temin edilebilen bitkilerin karışımı ile hazırlanan doğal karışımlardır. Bakımların süresi ortalama altı ay kadardır. Zamanı olmayan hastalar için bu bakımların operasyondan sonra yapılmasında bir sakınca yoktur. Yalnız bazı durumlarda bakımların operasyondan önce yapılması kesin olarak şarttır. Bazı hastaların saç yapıları operasyonu desteklemediğinden saçların operasyon için istenilen seviyeye gelene kadar bakım yapılması önerilir.

Operasyon için saçları istenilen seviyede olan hastalar için, operasyon öncesi yapılacak bakımlar tamamen hastanın isteğine kalmıştır. Bakım yapmak isteyen hastalar yine doktorunun önerdiği bakımları yapması önerilir.

 

Saç bakımlarının doğru yapılmasının avantajları nelerdir?

Saç bakımı kesinlikle operasyonun yerini tutmamaktadır. Ancak doğru uygulanan bakımlar saçların kuvvetlenmesinde büyük rol oynamaktadır. Operasyon için gerekli saç yapısına ulaşmada ve operasyondan sonra saçların istenilen düzeye daha hızlı gelmesi için saç bakımları önemlidir. Bu sebeple saç bakımlarının doğru yapılması ve doğru bakımların hastaya uygulanması istenilen sonuçların yakalanmasında yardımcı olacaktır.

 

Tedavi öncesi kurallara uymak operasyonun başarısını ne ölçüde etkilemektedir?

Tedavi öncesi önerilen kurallara uymak, hem operasyonun başarısını yükseltmekte hem de hastanın sağlığı açısından her şeyin yolunda gitmesini sağlamaktadır. Operasyon öncesi kurallara uymamak ya da özen göstermemek gibi bir hataya düşüldüğü durumlarda, tedavi öncesi yapılan planlamanın tehlikeye girmesi ve hastanın sağlığı açısından hiçte azımsanamayacak risklerin oluşması ihtimali yüksektir. İstenilen sonuçların elde edilebilmesi için, operasyon öncesi ve sonrası kurallara eksiksiz uyulması şarttır.

Saç ekim öncesi  en önemli detaylardan biri, planlamanın doğru yapılıp hasta beklentisinin istenildiği şekilde karşılanabilmesidir. Buda operasyon öncesi hazırlık aşamasından geçmektedir. Bir işe hangi ciddiyetle başlandıysa aynı şekilde devam ettirmek olmazsa olmaz kural olmalıdır.