Bölgesel Saç Ekimi

Bölgesel saç ekimi işlemi belli bölgelerde saç kayıplarının oluşması durumunda, bu kel bölgenin kapanabilmesi için; verici donör bölgelerden alınacak kökler, ihtiyaç olan bölgelere ekilerek, bu bölgelerdeki açıklık kapanabilmektedir.

Bölgesel saç ekimi hem saçlar kesilerek, hem de saçlar kesilmeden yapılabilmektedir. Kel bölgenin açıklığına göre saçların kesilip kesilmeyeceği belirlenir. Bölgesel operasyonlar genel olarak saçlar kesilmeden yapılmaktadır. Ancak bölgedeki açıklığın fazla olması durumlarında saçların kesilmesi önerilmektedir.

Tedaviden önce, analiz muayenesi ile bölgesel saç kayıplarının durumları incelenir. Bölgenin deri yapısı, alanı, kapatabilmek için kaç kökün gerekeceği ve verici donör bölgelerdeki köklerin, kel bölgeyi kapamak için destekleyip desteklemediği gibi bilgiler ortaya çıkartılır. Bu bilgiler doğrultusunda nasıl bir operasyon yapılacağına karar verilir.

Verici donör bölgelerin durumları bu operasyonda oldukça önemlidir. Kel olan bölgenin ihtiyaç duyduğu kökler verici donör bölgelerde bulunmuyorsa, istenilen sonuçların alınması oldukça zordur. Kel bölgenin hesaplanılan kök kayısına göre,verici donör bölgelerden köklerin alınması ve bölgelere göre kök yapılarının temin edilmesi şarttır. Doğal bir görünüm için bu durum olmazsa olmazdır.

Fue tekniği ile bölgesel ekim gerçekleştirilirken, kel bölgenin ihtiyaç duyduğu kök yapıları verici donör bölgelerde bulunmuyorsa ve verici donör bölgelerden gelişigüzel hesaplama yapılmadan kökler alınıp ekildiği takdirde, farklı kök yapıları sebebi ile saçların uzama miktarlarında değişiklikler olabilmektedir. Bir bölgenin daha hızlı, başka bir bölgenin daha yavaş uzama ihtimali vardır. Buda doğal bir görünüm için istenilen bir durum değildir.

Bölgesel saç ekimi operasyonu sonrası pansuman nasıl yapılmalıdır?

Saç ekimi sonrası işlem ise, ekilen bölge iyice temizlenip açık bırakılır. Köklerin alındığı donör bölgeler pansuman yapılıp kapatıldıktan sonra, operasyonun durumuna göre bir gün içinde kapatılan bölge açılır. Ekim yapılan bölgeye göre hastanın ilk üç gün bu bölgeyi sürtmemesi için, gece yatış pozisyonları anlatılır. Hastanın bu yatış pozisyonuna uyması oldukça önemlidir. Operasyonun durumuna göre ilk yıkama bir ila üç gün içinde gerçekleşir. İlk yıkamadan sonra hastanın on gün boyunca belli kurallarda ve zamanlarda saçını yıkaması istenir.

Operasyonun bilindiği üzere ayrıntı isteyen bir işlemdir. Hastanın da operasyondan sonra bazı kurallara uyması, istenilen sonuçların yakalanmasına büyük ölçüde yardımcı olmaktadır. Detaylı bilgilendirme, ücretsiz muayene için dilerseniz (Aytuğlu Hairtrans saç ekim merkezi https://www.aytugluhairtrans.com/kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.