• Op.Dr. KEMAL AYTUĞLU
 • Saç Ekimi
 • Burun Estetiği
 • Estetik
 • Sağlık Turizmi
Meme Dikleştirme - Toparlama AmeliyatıMeme dikleştirme, yani mastopeksi dediğimiz işlem genellikle memeleri dikleştirme'nin dışında daha çok estetik bir görünüme kavuşmak için yapılan estetik cerrahi ile yapılan bir işlemdir.

Meme dokusunu yerinde tutan bağlar zamanla gevşeyebilir. Kilo değişikliklerine, emzirmeye ve yerçekimi etkisine bağlı olarak meme dokusu ile etrafını saran deri zarfı arasında uyumsuzluk olabilir. Sorun meme dokusuna, deriye ya da her ikisine birden ait olabilir. Sonuçta adeta içi boş görünümlü sarkık meme ortaya çıkabilir. 

 
Ameliyat Öncesi   
Diğer meme ameliyatlarında olduğu gibi, doktorunuzla neden ameliyat olmak istediğinizi ve bu ameliyattan ne beklediğinizi tartışın. Ailenizde meme hastalığı veya kanseri, sigara, ilaç alışkanlığı veya sistemik bir hastalığınız var ise doktorunuza söyleyiniz. Ameliyatın şekli ve olası problemleri doktorunuza sorunuz.  
 
Cerrahınız ameliyat öncesi bir mammogram (meme röntgeni) çektirmenizi isteyebilir. Ameliyat öncesi hazırlık için cerrahınız size yeme içme, sigara içme, bazı ilaç ve vitaminlerin alınması veya alınmaması gibi noktaları içeren bazı özel direktiflerde bulunacaktır. Hazırlık yaparken, ameliyat sonrası sizi eve götürecek ve gerekirse size birkaç gün yardım edecek birisini bulundurmayı unutmayınız.

 

Ameliyatın Planlanması  
İlk değerlendirmede beklentilerinizi cerrahınızla açıkça tartışmak ve onun düşüncelerini dinlemek çok meme dikleştirmeönemlidir. Her hasta ve her cerrah ideal meme büyüklüğü ve şekli konusunda değişik görüşe sahiptir. Cerrahınız meme muayenesi ve ölçümler yapacaktır. Ameliyat öncesi ile sonrasını karşılaştırabilmek için fotoğraflar çekilecektir. Cerrahınız sizinle yaşınız, memelerinizin şekli ve büyüklüğü, derinizin durumu...gibi sonucu etkileyebilecek değişkenleri tartışacaktır. Eğer bir meme protezi yerleştirilmesi planlanıyorsa bu konuyla ilgili ayrıca bilgi almalısınız. Meme başı ve areolanın yeni yerini de tartışmalısınız; çünkü bu yapı operasyon sırasında daha yukarıya alınacaktır ve meme gerisindeki çizgi ile aynı seviyede olmalıdır. Cerrahınız işlemi detaylı olarak anlatmalıdır. Risklerini ve kısıtlılıklarını açıklamalıdır ve sonuçta kalacak skarı tamamıyla anlamanızı sağlamalıdır. Cerrahınız aynı zamanda kullanacağı anesteziyi, ameliyat olacağınız yeri gibi detayları açıklamalıdır. Doktorunuza, özellikle beklentileriniz ve sonuçlar hakkında sorularınız varsa sormaktan çekinmeyiniz.

 

Ameliyat  
Estetik meme dikleştirme ameliyatında, sarkık haldeki meme dokusu yeniden şekillendirilir, fazla deri çıkartılır. Meme başı olması gereken yere getirtilir. Ameliyat genel anestezi ile hastane koşullarında, ameliyathanede yapılır. 1,5-2 saat sürer. Sarkıklığın derecesine göre değişik şekillerde iz kalır. Hangi yöntemi uygulanırsa uygulansın meme başı etrafında iz kalması kaçınılmazdır. Meme başı çevresinden kesi yapılarak bir meme dikleştirme ameliyatı uygulanırsa, meme başı etrafındaki iz daha belirgin olabilir. Diğer meme dikleştirme ameliyatlarında meme başı etrafında ize ek olarak, meme başının alt kenarının orta kısmından aşağı doğru uzanan 4-5 cm. uzunluğunda bir iz olabilir. Uygun hastalarda, sadece meme protezi konarak sarkıklık ortadan kaldırılabilir. Bu takdirde ameliyat izi, sadece meme başının kahverengimsi derisi ile göğüsün beyaz derisi ile olan birleşme yerine gizlenir ve minimal olur. İz bırakmayan meme dikleştirme ameliyatı yoktur. Ancak, bu izler başlangıçta belirgin, zamanla belli belirsiz hale gelen izlerdir.  


 
Ameliyat Sonrası   
Ameliyat sonrası genellikle rahat geçer. Ağrı genellikle sorun yaratmaz. Ameliyat sırasında meme protezi kullanılmış ise birkaç gün kol hareketlerinde kısıtlılık olabilir. Memeler üzerine sütyene benzer sargı uygulanır. Meme başı üzerine ayrı pansuman konur. Pansuman 2 gün sonra açılarak yara kontrol edilir. 7 gün sonra sargı açılır. Dikişler 7-10 gün sonra alınır. Hastaya 6 hafta sporcu sütyeni giydirilir ve masaj önerilir. Erken dönemde şişlik olabilir, meme başında hissizlik ve deri üzerinde morumsu renk değişimi olabilir. Bunlar kısa sürede kendiliğinden kaybolur.  


 
Normal Hayata Dönüş   
Hasta 3-4 gün içinde işine dönebilir. 3 ay ağır sporlardan uzak durması önerilir. Estetik meme dikleştirme ameliyatı genel olarak iyi ve kalıcı sonuç veren, kişinin ve eşinin ruh sağlığını düzelten onları yaşama daha bağlı hale getiren bir ameliyattır. Yeni şekillendirilmiş meme uzun süre dayanıklı olur, ancak kilo değişiklikleri, gebelik, emzirme ve yerçekimi yeni sarkıklıklara neden olabilir.  


 
Yeni Görünümünüz 
Cerrahınız izlerinizin mümkün olduğunca belirsiz olması için elinden geleni yapacaktır. Ama yine de bilmelisiniz ki mastopexy ameliyatı sonrası skarlar belirgin ve kalıcıdır. Bu izler birkaç ay boyunca kabarık ve kırmızı kalır. Sonrasında daha az belirgin hale gelir; hatta bazen soluk beyaz çizgiler şeklinde tamamen solabilir. Bu izlerin yerleşimleri sizin ince kesimli bir bikini bile giyebilmenizi mümkün kılacak şekilde ayarlanmıştır. Şunu aklınızda tutmalısınız ki meme dikleştirme ameliyatı ile memeleriniz sonsuza dek sıkı kalamayacaktır; yerçekimi ,hamilelik, yaşlanma ve kilo değişiklikleri etkilerini daha sonra da göstermeye devam edecektir. Meme toparlama ile birlikte implant yerleştirilmesi uygulanmış kadınlarda sonuçların sürekliliği daha uzun olmaktadır. Eğer beklentileriniz gerçekçi ise meme kaldırma ameliyatı sonrası sonuçtan tatmin olacaksınız. 


 
Meme Dikleştirme Operasyonu Nasıl Bir İşlemdir?
Hamilelik, emzirme ve yer çekimi etkileri nedeniyle yıllar içerisinde göğüslerde sarkma meydana gelmektedir. Cilt elastikiyetini kaybeder, şeklini yitirir ve ileriye olan mesafesi azalır. Bununla beraber meme başının etrafındaki koyu renkli cilt genişler.
Meme toparlama operasyonu, meme küçültme operasyonundan daha küçük bir cerrahidir. Meme dikleştirme işlemi sırasında meme başının etrafındaki koyu renkli cildin boyutu küçültülür. Meme dokusunun hacmi yeterli ise şekil verilerek dikleştirmek mümkündür.
 
Memede hem sarkıklık hem de hacim kaybı varsa silikon protez ile hacmi artırmak gerekir. Kadınlar bu farkı, göğüslerinin sütyen içerisinde hacimlerine bakarak karar verebilir.
Bu operasyon göğüslerdeki sarkmayı durdurmaz, sadece sarkma öncesi haline getirir. Eğer hasta, ileriki bir tarihte anne olmayı düşünüyorsa operasyonu ertelemesini öneririz. 2–3 saat süren bir operasyondur. Hastanede 1 gün kalmak yeterlidir.


 
Meme Dikleştirme ve Toparlama Ameliyatı İçin En Uygun Adaylar 
Meme dikleştirme ameliyatı sizin görünüşünüzü ve kendinize güveninizi geliştirecektir ama bu her zaman idealinizde geliştirdiğiniz görünüme ulaşmanızı ve insanların size daha farklı davranmasını sağlamayabilir. Ameliyata karar vermeden önce beklentilerinizi gözden geçirip bunları cerrahınızla tartışınız. Zamanla her kadının memesi sarkmaya başlar ve 'areolası' genişler. Mastopexy için en uygun adaylar sağlıklı, duygusal olarak stabil, bu ameliyatla yapılabilecekler konusunda gerçekçi düşünceye sahip kadınlardır. Genellikle en iyi sonuçlar küçük, sarkık memelere sahip kadınlarda elde edilir. Her boydaki meme kaldırılabilir ama elde edilen sonuçlar ağır memelerde çok uzun süreli veya kalıcı olmayabilir. Birçok kadın mastopexyi gebelik veya emzirme sonrası gerilmiş deri ve azalmış volüme sahip memelerle karşılaştıkları için talep ederler. Ancak daha fazla çocuk istiyorsanız meme toparlama ameliyatını ertelemeniz uygun olabilir. Mastopexy gelecekteki gebelikleri olumsuz etkileyecek özel riskler getirmez. Örneğin memeden süt emzirmeyi etkilemez. Ama şu bilinmelidir ki daha sonraki gebelikler sırasında meme derisi gerilecektir ve ameliyatla elde edilmiş olan iyi sonuçları olumsuz etkileyecektir.

 

Meme Estetiği Ameliyatı Sonrası Bakım   

 • Ameliyat sonrasındaki ilk iki hafta yatarken sırtüstü yatmanız gerekiyor. 
 • Size tavsiye edilen özel tipteki sütyeni ameliyat sonrası ilk 2 hafta 24 saat süreyle hiç çıkarmadan takınız. (Tabii kirlendikçe temiz bir sütyenle değistirmeniz mümkündür.) 6 ay süre ile sütyeni gündüz hiç çıkartmayınız.
 • Ameliyat sonrasındaki ilk haftada kollarınızı kullanmayı sınırlandırınız, ağır kaldırmayınız. Ameliyat sonrası ilk haftada araba kullanmayınız. Kollarınızın hareketini yavaş yavaş iyileşmeniz ilerledikçe artırabilirsiniz. 
 • Ameliyat bölgesinde toplanabilecek kan ve serumu dışarı almak için direnleriniz mevcuttur. Bu direnleriniz 2 ila 4 gün içinde ekibimizden birisi tarafından çıkarılacaktır. Bunlar iyileşmeniz bakımından faydalı tedbirlerdir. Bunların nasıl kullanılacağını doktorunuzdan veya hemşireden öğreniniz. 
 • Memeleriniz ağır ve ağrılı olabilecektir. Bazen morluğunuz da olabilir. Memenizin hissiz veya ileri derecede duyarlı olması beklenebilen durumlardandır.  
 • Meme bandajlarınız alınıncaya kadar meme bölgenizi ıslatmayınız. Bu bandajların alınacağı gün ve alındıktan sonra arzu ettiğiniz şekilde duş alabilirsiniz. 
 • Ameliyattan sonraki ilk 4 ile 6 haftada kuvvetli egzersizlerden sakınınız. Normal hareket ve egzersizlerinize başlamadan önce hemşire ve doktora danışınız.

 

Cerrahi Yöntem
Ameliyatın yapılması genellikle 1,5-3,5 saat arasında bir süre alır. Mastopexy teknikleri çok değişiktir, ama prosedürlerin çoğu memenin doğal konturlarını izleyen 'ters T' şeklinde 'insizyon' (kesi hattı) içerir. Bu insizyon çıkarılacak meme derisi alanını çevreler ve areolanın yeni lokalizasyonunu belirler, areolayı çevreler, aşağı uzanır ve meme gerisindeki doğal hattı takip eder. Cerrah, fazla olan deriyi çıkarır, meme başı ve areolayı yeni yerine yukarı taşır. Sonra her 2 yandaki meme dokusunu areola çevresinde ve orta hatta birleştirirken, memenin yeni hatlarını şekillendirir. İnsizyonlar alınacak deri alanını çevreler ve meme başının yeni yerini belirler. Bazı hastalarda, özellikle relatif olarak küçük ve az sarkıklık gösterenlerde daha az ve sınırlı insizyon içeren prosedürler uygulanabilir. Areola çevresinde sirküler bir insizyonun yapıldığı ve halka şeklinde bir deri parçasının çıkarıldığı 'doughnut' (simit) veya konsantrik mastopexy adını taşıyan yöntem buna örnek gösterilebilir. Meme kaldırılmasının yanısıra bir meme implantı konulacaksa, bu implant meme dokusunun hemen arkasında hazırlanan bir posa veya bazen de göğüs duvarındaki kasın arkasına yerleştirilir.